דלג אל התוכן דלג אל הניווט

victoria@vicsvoice.com  |  054-4646370


קריינות

קריינות

מהי אנגלית אמריקאית עם "מבטא ניטרלי"?

Globe

מבטאים שונים באנגלית מסביב לעולם

אנגלית, כמו כל השפות, מדוברת במבטאים* שונים במדינות שונות בעולם. לכן יש מבטא אמריקאי, בריטי, אוסטרלי ומבטאים נוספים. עם זאת, גם אם אתה רוצה להזמין "קריינות באנגלית אמריקאית" או "קריינות באנגלית בריטית" וכו', זה לא כל כך פשוט. בכל אחת מהמדינות הללו יש מבטאי משנה רבים באזורים שונים (מבטאים אזוריים). לדוגמה, למבטא בריטי יכול להיות מבטא משנה לונדוני-קוקני, "קטרינג" וכו', ומבטא אמריקאי יכול להיות של ניו יורק, "מידלנד", דרומי וכו'.

לחץ על הקישורים למטה כדי לשמוע הגוי של מילים פשוטות במבטאים שונים:

כפי ששמעת, יש וריאציות רבות במבטא, אפילו בתוך אותה מדינה.

 

מתי צריך מבטא איזורי?

בעת הזמנת קריינות, ייתכן שתרצה לבחור מבטא אזורי. אם קהל היעד שלך שייך רק לאזור מסוים, בחירת המבטא של אותו אזור יכולה לעזור לקהל היעד להתחבר למסר שלך.

לדוגמה, אם אתה בעל סוכנות רכב בטקסס, והלקוחות שלך אך ורק משם, השימוש בקריינות במבטא טקסני עשויה לגרום לקהל היעד להרגיש קרבה לעסק שלך. כמו כן, אם המסר שלך מיועד לקהל הרחב, אבל המוצר שלך קשור לאזור מסוים, ייתכן שתרצה להשתמש במבטא של האזור הזה. לדוגמה, אם אתה מוכר חופשות בצרפת, ייתכן שתרצה להשתמש במבטא צרפתי כדי להעביר מסר של אותנטיות או פשוט את התחושה של צרפת.

בכל זאת, רוב הזמן המסר שלך מכוון לקהל הרחב ולמוצר שלך אין זיקה למקום מסוים. במקרה כזה, אתה לא רוצה שקהל היעד שלך יתמקד במבטא. אתה רוצה שהוא יתמקד רק במסר שלך. במילים אחרות, אתה רוצה שהמבטא יהיה שקוף, בלתי מורגש או ניטרלי.

 

מהי מבטא ניטרלי?

מבטא שהוא ניטרלי, ללא ניתן לזהות את מקורו באזור ספציפי כלשהו. נכון לעכשיו, אין שום מבטא ניטרלי ברמה עולמית. כלומר, המבטאים באנגלית עדיין מחולקים לבריטית, אמריקאית, אוסטרלית וכו'. עם זאת, בתוך הקטגוריות הללו יש מבטאי משנה הנחשבים ניטרליים.

באנגלית בריטית אין מבטא ניטרלי. במקומו, יש מבטא "סטנדרטי": Received Pronunciation (הגייה תקנית), הידוע גם כ"אנגלית של המלכה" או האנגלית של ה-BBC.

 

מהי מבטא אמריקאי ניטרלי?

באנגלית אמריקאית, יש מבטא ניטרלי שנקרא General American (אמריקאי כללי). ויקיפדיה מציינת ש-"מבטא אמריקאי כללי נתפס על ידי רוב הציבור בארה"ב כ 'חסר מבטא', כלומר מישהו שמדבר במבטא כזה לא ניתן לדעת מנין הוא הגיע."

 

היכן מדברים עם מבטא אמריקאי ניטרלי?

מבטא General American אומנם אינו מוגבל לאזור מסוים של ארצות הברית, אך לרוב מדובר באזור המידלנד (The Midlands). לכן, לעתים קרובות המושגים "מבטא מידלנד" ו-General American משמשים כמילים נרדפות. אזור המידלנד כולל חלקים של מדינות אילינוי, אינדיאנה, איווה, קנזס, מיזורי, נברסקה ואוהיו.

 

למה מבטא ניטרלי כל כך נחשק?

כאשר אמריקאים משתתפים בקורס להפחתת מבטא על מנת להיפטר מהמבטא האזורי שלהם, המבטא שנלמד הוא General American. מבטא זה משמש לרוב מגישי חדשות, קריינים ושחקנים, ולפי ויקיפדיה, נחשב פעמים רבות למבטא "המועדף על מבטאים אזוריים אחרים."

נוסף על כך, משתמשים לעיתים קרובות במבטא General American בלימודי אנגלית כשפה שנייה בבתי ספר רבים מסביב לעולם (במיוחד באסיה). זהו המבטא הנפוץ ביותר בעולם באנגלית כיום, ויש בלשנים הטוענים ש-General American יהפוך בסופו של דבר למבטא האנגלית הניטרלי הגלובלי.

 

לסיום

בפעם הבאה שתזמין קריינות, שקול היטב איזה מבטא לבחור. אמנם יש מקרים שבהם מבטא אזורי יהיה מתאים, אבל לרוב שימוש במבטא ניטרלי יהיה הדרך הטובה ביותר להעביר את המסר שלך לקהל גלובלי.

אני, ויקטוריה פיינרמן, נולדתי וגדלתי במנהטן, קנזס - אזור המידלנד - ויש לי מבטא General American / מידלנד / ניטרלי.

 

*במאמר הזה לא נעשתה אבחנה בין מבטאים ודיאלקטים, ובאופן כללי יש אי-הסכמה בין הבלשנים בנוגע להגדרתם.

 

כתבה מאת ויקטוריה פיינרמן

 

קריינות

קריינות

קריינות