דלג אל התוכן דלג אל הניווט

victoria@vicsvoice.com  |  054-4646370


קריינות

קריינות

קריינות בזול, קריינות ביוקר – למה יש מחירים שונים?

כסף

יש קריינים שתעריף המינימום שלהם להקלטת קריינות הוא 1,200 ש"ח פלוס מע"מ. יש קריינים שמתחילים ב-800 ש"ח פלוס מע"מ. יש כאלה שמתחילים ב-500 ש"ח פלוס מע"מ. ויש אפילו כאלה שמקליטים תמורת 5 דולר.

 

למה קשת המחירים רחבה כל כך?

ראשית נאמר שמחירי ההקלטות תלויים בדרך כלל בסוג הפרויקט (קריינות לפרסומת לטלוויזיה, סרט תדמית, מערכת טלפונית, סרטון הדרכה וכו') ובאורך הפרויקט (במילים או בדקות). משום כך ייתכן שאצל קריין מסוים המינימום לסרט תדמית יהיה 1,200 והמינימום למערכת טלפונית יהיה 500. עם זאת, מערכת טלפונית עם תסריט ארוך במיוחד – למשל, 3,000 מילים – יכולה לעלות יותר מסרט תדמית קצר במיוחד.

בואו נניח, אם כך, שביקשנו מכמה קריינים הצעת מחיר לפרויקט מסוג מסוים ובאורך מסוים, למשל, סרט תדמית של דקה. עדיין נראה קשת רחבה של מחירים. למה?

 

איך ייתכן שקריינות לסרט תדמית עולה 1,200 אצל ספק אחד ו-500 אצל ספק אחר?

יש כמה סיבות:

  • ניסיון. ברוב המקרים, הקריינים הזולים (למשל, מי שגובה 5 דולר) הם לא קריינים מקצועיים. הם עובדים בזול כדי לנסות ללמוד את המקצוע ולצבור ניסיון. אולי הם רוצים לחדד את הדיקציה שלהם, אולי לנסות סגנונות שונים, אולי להתאמן בעריכת אודיו (מיומנות חשובה, במיוחד לקריינים שמקליטים באולפן ביתי). בכל מקרה, זה מה שאתם באמת רוצים? שהם ילמדו ויצברו ניסיון תוך כדי עבודה על הפרויקט שלכם? עדיף קריין מקצועי!
  • ציוד. הקריין המקליט היקר השקיע בציוד מתקדם (מיקרופון קונדנסר עם רמת רעש עצמי נמוך, ממשק אודיו, אולפן אקוסטי) שמאפשר הפקת קול באיכות גבוהה. הוא מחייב אתכם גם על השימוש בציוד הזה. הקריין המקליט הזול, לעומת זאת, יושב כנראה בחדר רגיל ומשתמש במיקרופון פשוט שמתחבר למחשב. ההשקעה שלו בעסק ובקריינות שלכם אפסית, למעשה. את ההבדל באיכות האודיו אתם תשמעו היטב בצורת לחשושים, המהומים, פצפוצים והדהודים למיניהם.
  • יכולות. קריינים בעלי יכולות קוליות מעולות (דיקציה מושלמת, אינטונציה מתאימה וכו') ויכולות עריכת אודיו (הסרת קטעים מיותרים, הכנסה חלקה של תיקונים וכו') לא יהססו לדרוש יותר תמורת המוצר שהם מספקים, כי הוא שווה יותר. אם כך, מה בעצם אומר המחיר הנמוך? אתם כנראה תעדיפו קריין מקליט שיכול לעשות את העבודה כמו שצריך, ושהמחירים שלו משקפים זאת.
  • ביקוש. לעניין הביקוש יש שני צדדים. מצד אחד, יש ביקוש לקריינים טובים, והזמן שלהם מתומחר בהתאם – תמחור שמאפשר להם להקדיש את הזמן שבאמת דרוש לכל פרויקט.
    מצד שני, גם הקריינים הזולים מבוקשים, בזכות המחירים הנמוכים שלהם. אבל הם לא יכולים להרשות לעצמם להקדיש מספיק זמן לכל פרויקט כי הם דורשים כל כך מעט. התוצאה – עבודה רשלנית.
  • הקלטות שינויים. אבל כל זה לא אומר שהקריינים היקרים ביותר הם בהכרח הקריינים הטובים ביותר. לפעמים המחיר של קריין מקצועי נמצא בטווח הבינוני ולא בטווח הגבוה פשוט כי הוא לא כולל הקלטות שינויים. הקלטות שינויים הן שינויים בקריינות אחרי סיום ההקלטה. יש קריינים שכוללים במחיר את הקלטות השינויים ולכן המחירים שלהם גבוהים יותר, ויש קריינים שמחייבים בנפרד תמורת הקלטות שינויים ולכן מחיר ההקלטה המקורית יוצא נמוך יותר. למשל, ייתכן שהקריין שמבקש 1,200 ש"ח כולל במחיר שתי הקלטות שינויים והקריין שמבקש 800 ש"ח מחייב ב-200 ש"ח תמורת כל הקלטת שינויים. בסופו של דבר המחיר של הקלטה ועוד שתי הקלטות שינויים עולה אותו דבר אצל שני הקריינים האלה.
    שימו לב: היזהרו מקריינים זולים שהמחירים שלהם כוללים הקלטות שינויים ללא הגבלה: אין טעם להחליף הקלטה גרועה אחת באחרת. חבל על הזמן שלכם.

 

סיכום

בסיכומו של דבר, המוצר משקף את המחיר. אם תשלמו תמורת קריינות זולה, אל תתפלאו אם תקבלו קריינות חובבנית ומגושמת, מילים לא ברורות, הרבה רעש רקע והדהודים ומעברים לא נקיים. גם אינסוף הקלטות שינויים לא יתקנו את הבעיות האלה. בקיצור, קריינות זולה תעלה לכם ביוקר! לעומת זאת, אפשר לבחור בקריין ברמת מחיר בינונית או גבוהה ולצפות לקבל מוצר באיכות גבוהה. מה אתם מעדיפים בשביל הפרויקט שלכם?

מידע על תעריפי מינימום של קריינים מקליטים מתחילים השייכים לארגון הקריינים בישראל ניתן למצוא כאן. ניתן גם לקרוא טיפים להפחתת עלויות פרויקט קריינות.

שילחו לי תסריט ואני אשלח לכם הצעת מחיר בהקדם!

 

כתבה מאת ויקטוריה פיינרמן

FreeImages.com/mompes

 

קריינות

קריינות

קריינות