דלג אל התוכן דלג אל הניווט

victoria@vicsvoice.com  |  054-4646370


קריינות

קריינות

קריין או קריינית - מה עדיף?

קריינית או קריין

קריין או קריינית?

כשאתה בוחר קריינות לפרויקט, אחת ההחלטות הראשונות היא אם לבחור בקריין גבר או קריינית אישה. פרופסור קליפורד נאס מסטנפורד, מחבר "האיש ששיקר ללפטופ שלו" ("The Man Who Lied to His Laptop"), אמר ל-CNN ש"המוח האנושי התפתח והתכוונן לחבב קולות נשיים" וש"העדפה זו מתחילה כבר ברחם". האם זאת אומרת שתמיד כדאי להעדיף אוטומטית קריינות בקול נשי?

 

קריינות במכירות

חברת ההפקות Soundbase בשיתוף עם אוניברסיטת חרונינגן ביצעה מחקר שבדק מה משכנע יותר – קול גברי או קול נשי. התוצאות הצביעו על כך שהקולות הגבריים עדיפים במכירות של מוצרים גבריים (אפטרשייב, למשל) והקולות הנשיים – במכירות של מוצרים נשיים (כגון איפור). עם זאת, כשהמוצרים ניטרליים מגדרית (למשל: ריהוט, מכשירי חשמל וכו'), "קול נשי משכנע הרבה יותר" והוא גם "נעים ומושך יותר". אם הקול הנשי משכנע, הרי שהוא אידאלי למכירת מוצרים באמצעות פרסומות בטלוויזיה, פרסומות ברדיו וסרטוני קידום מכירות. יתרה מזאת, המחקר מראה שהקולות הנשיים נתפסים כאמינים יותר.

 

קריינות שהיא חלק מהמוצר

כשהמוצר הוא מענה קולי אוטומטי או אפליקציה לטלפונים ניידים, הקריינות היא חלק בלתי נפרד ממנו. האם קול נשי עדיף גם כאן? המאמר הזה של CNN מצביע על כך שבתוכניות טלוויזיה ובסרטים שיש בהם מכונות מדברות, "הקולות הסמכותיים או המאיימים נוטים להיות גבריים" – ודוגמה מפורסמת אחת היא המחשב HAL 9000 בסרט "2001: אודיסיאה בחלל" – בעוד "למכונות המדברות הכנועות יותר" יש קולות נשיים (למשל, סמנתה בסרט "היא" והמחשב בסדרה "סטאר טרק"). תרבות הפופ משפיעה על התודעה שלנו, ולכן רוב החברות בוחרות קרייניות בשביל מענים קוליים אוטומטיים ואפליקציות.

 

ובשביל הפרויקט שלך – איזה קול כדאי לך לבחור?

אין כללים בעניין הזה, אבל יש ראיות לכך שקריינית אישה תהיה בחירה טובה ברוב המקרים. אם אתה עדיין מתלבט, הוסף לשיקולים שלך גם את דבריו של פרופסור נאס: "הרבה יותר קל למצוא קול נשי שכולם יאהבו, מאשר קול גברי שכולם יאהבו."

 

כתבה מאת ויקטוריה פיינרמן

 

>

קריינות

קריינות

קריינות