דלג אל התוכן דלג אל הניווט

victoria@vicsvoice.com  |  054-4646370


קריינות

קריינות

עשרה טיפים להפחתת עלויות פרויקט קריינות

טיפים לחיסכון בקריינות

אם ביצעת סקירת מחירים, ודאי גילית שקריינות איננה עניין זול. לכן בחרנו עבורך עשרה טיפים להפחתת עלויות הפרויקט שלך.

 

טיפ מס' 1: בחר בקריין שברשותו ציוד הקלטה באיכות טובה

לקריין מקצועי דרוש, לכל הפחות, מיקרופון באיכות-סטודיו (לא מיקרופון זול למחשב!), זהו פריט חובה! איכות האודיו נקבעת בחלקה הגדול על ידי איכות המיקרופון. בעולם ההקלטות ישנה אימרה: "זבל נכנס, זבל יוצא"...

ציוד נוסף הרצוי: ממשק אודיו, תוכנת אודיו מקצועית וטיפולים אקוסטיים לחדר ההקלטות.

על מנת לאמוד את איכות ציוד ההקלטה של הקריין, שאל אותו אם הקלטות הדוגמה שלו הוקלטו באולפן הביתי שלו. אם התשובה היא כן, הקשב להקלטות והחלט אם האיכות מתאימה לצרכיך. אם הקריין הקליט את הקלטות הדוגמה שלו במקום אחר, בקש דוגמה שהוקלטה באולפן הביתי כדי לאמוד את האיכות.

לפעמים, בעיות שונות בשמע (לדוגמא רעשים מסוגים שונים) מוסוות על ידי מוסיקת רקע. לכן מומלץ לבקש דוגמת קול ”יבשה“ (כלומר ללא מוסיקה).

 

טיפ מס' 2: בחר בקריין בעל ניסיון או הכשרה.

 קריינות היא אומנות. אם הקריין טוב בעבודתו, הוא יגרום לה להיראות קלה. אין זה אומר שהיא באמת קלה. לקריין מקצועי יש דיקציה מעולה, יכולת לקרוא מילים קשות ועיצורים שחוזרים על עצמם ללא מעידות, והוא יודע כיצד לדבר אל המיקרופון. אפשר ללמוד עוד על דרישות מקצוע הקריינות.

קריין שזה עתה סיים לימודי קריינות רוכש את כל הכישורים הללו במסלול ההכשרה. קריין ללא הכשרה אך בעל ניסיון רב רוכש את הכישורים הללו בעבודתו.

על ידי השכרת שירותיו של קריין מקצועי, תוכל למנוע את ההוצאות המיותרות הפוטנציאליות הכרוכות בשכירת שירותיו של קריין נוסף להקלטה מחדש של הפרויקט.

 

טיפ מס' 3: בחר בקריין שהקלטותיו משקפות את הסגנון הרצוי לך

הקשב היטב להקלטות הדוגמה באתר האינטרנט של הקריין. האם הן משקפות את הסגנון הרצוי לך בשביל הפרויקט? אם לא, איך תדע שהקריין יוכל להעביר את הסגנון שאתה זקוק לו? קריין עשוי להצטיין בפרסומות "מכירה קשה", אך לא יהיה מסוגל להעביר בצורה משכנעת פרסומת בסגנון של שיחה. על ידי בדיקת יכולת הקריין להעביר את הסגנון הרצוי לך, תוכל למנוע את ההוצאות המיותרות הפוטנציאליות הכרוכות בשכירת שירותיו של קריין נוסף להקלטה מחדש של הפרויקט.

 

טיפ מס' 4: בדוק את מדיניות ההקלטה-מחדש של הקריין

לעתים נחוצה הקלטה מחדש של כל הטקסט או חלק ממנו. לרוב, כאשר נעשית טעות בהקראה או בהקלטה, הקריין יקליט מחדש את החלק הרלוונטי בחינם.

עם זאת, לפעמים תזדקק להקלטה מחדש עקב שינוי בתסריט או בבימוי. יש קריינים שבאופן אוטומטי כוללים הקלטה מחדש אחת בתוך המחיר, ויש כאלו שיחייבו אותך תשלום נוסף על הקלטה מחדש.

 

טיפ מס' 5: ודא שגירסת התסריט שלך סופית

כפי שהוסבר לעיל, אם אתה זקוק להקלטה מחדש בעקבות שינוי בתסריט, הקריין בדרך כלל יגבה תשלום עבור הקלטה מחדש. אתה יכול בקלות להמנע מההוצאה הנוספת על ידי גיבוש סופי של התסריט לפני שאתה שולח אותו לקריין.

 

טיפ מס' 6: ודא שהוראות הבימוי סופיות

כפי שהוסבר לעיל, אם אתה זקוק להקלטה מחדש בעקבות שינוי בהוראות הבימוי, הקריין בדרך כלל יגבה תשלום עבור הקלטה מחדש. מוטב אם כן לוודא שאתה יודע באיזה סגנון וקצב אתה רוצה שההקלטה תיעשה, ולהעביר היטב את ההוראות לקריין בטרם הוא מתחיל בהקלטה.

כאשר אתה כותב את התסריט, כלול בתוכו הוראות לקריין. הדגש בטקסט מילים שאתה רוצה שיודגשו בדיבור, ואם אתה זקוק להפסקות ארוכות יותר, כתוב זאת בתסריט גם כן. הנה כמה תסריטי קריינות לדוגמה.

על מנת להסביר לקריין לאיזה סגנון הקראה אתה זקוק, הקשב לדוגמאות קול באתר האינטרנט שלו ובחר אחת שמדגימה את הסגנון שרצוי לך. בקש מהקריין להשתמש באותו טון וגוון קול שמצוי בהקלטה. זוהי הדרך הטובה ביותר לקבל בדיוק את הסגנון הרצוי לך, מפני שאינה משאירה מקום לאי-הבנות.

 

טיפ מס' 7: אל תבחר בהקלטות באולפן צד שלישי

 לקריינים רבים יש אולפן קריינות ביתי משלהם, אך לא כול האולפנים הביתיים ערוכים לכך שלקוחות ישבו בהם בזמן ההקלטות. אם אתה מרגיש שאתה חייב להיות נוכח בהקלטה, לרוב תאלץ לפגוש את הקריין באולפן מקומי (אלא אם כן, יש לו קישור טלפוני או חיבור ISDN). כלומר, יהיה עליך לשלם הן עבור שירותי הקריינות והן עבור האולפן.

על מנת להמנע מהעלות הנוספת, ספק לקריין הוראות בימוי מספקות שבעזרתן יוכל להקליט באולפן הביתי שלו ללא נוכחותך. אם אתה מודאג מכך שההוראות לא ימולאו בצורה מספקת, שאל את הקריין אם הוא מוכן להקליט כדוגמה חלק קטן מהטקסט, כך שתוכל לבחון את הטון והקצב בטרם יתחיל בהקלטה. הרבה קריינים יבצעו הקלטה זו בחינם. לבסוף, תוכל לשקול את עלות הקלטה מחדש פוטנציאלית כנגד עלות אולפן צד שלישי.

 

טיפ מס' 8: שלם לפי מילה, עמוד או יחידה - אך לא לפי שעה

 קריינים גובים תשלום בכל מיני דרכים, כולל לפי שעה. כאשר ההקלטה מבוצעת באולפן צד שלישי, זוהי שיטה מקובלת.

עם זאת, כאשר הקריין מקליט באולפן הביתי שלו, עדיף לשלם לפי יחידה שאיננה זמן. זאת מפני שכשרונו העיקרי של הקריין הוא הקלטה: הוא מקליט תסריטים בכשרון וביעילות. עם זאת, בהקלטה באולפן הביתי שלו, הקריין בדרך כלל צריך לעשות את עבודת העריכה בעצמו, ויתכן שעבודה זו תתבצע בכשרון, אך לא ביעילות.

על מנת להבטיח שכישורי עריכה איטיים של הקריין לא ינפחו את חשבון הפרויקט שלך, נסה למצוא קריין שגובה לפי יחידה שאינה תלויה במהירות העריכה שלו, למשל לפי עמוד, מילה או פרסומת. כמו כן, שיטות תשלום מסוג אלה מאפשרות לך לחשב את עלות הפרויקט מראש.

 

טיפ מס' 9: קנה בנק מילים

אם יהיה לך הרבה הקלטות במשך תקופה ארוכה, קנה בנק מילים. לא תצטרך לשלם מחיר מינימום על כל תסריט ותסריט, ותקבל מחיר למילה נמוך וקבוע לכל התסריטים שלך. תחסוך כסף רב.

 

טיפ מס' 10: בחר את הקריין לפי האיכות, ולא לפי המחיר

 ישנם אנשים רבים באינטרנט המפרסמים את עצמם כקריינים, אולם למעשה אין להם שום:

  • הכשרה
  • ניסיון
  • ציוד איכותי
  • כשרון

אנשים אלו חושבים שכל אחד יכול לספק שירותי קריינות, וכל שדרוש הוא מיקרופון. הם טועים. קריינות דורשת כישורים, יכולת והכשרה, כמו גם ציוד הקלטה טוב שיכול להפיק צליל ברור.

על מנת לפתות אותך לשכור את שירותיהם למרות היותם בלתי-מתאימים, אנשים אלו יציעו מחירים נמוכים ביותר ולא סטנדרטיים. על מנת לוודא שהשקלים שהם מרוויחים יורווחו מהר, הם יקליטו את הפרויקט בזמן מינימאלי וישלחו לך עבודה לא מקצועית, ובאיכות גרועה.

במילים אחרות - תקבל את מה ששילמת עבורו.

במאמציך להפחית את עלויות פרויקט הקריינות שלך, חשוב היטב על הנושא הבא: אם אתה שוכר את שירותיו של נוכל ומקבל בסופו של דבר הקלטה באיכות גרועה, ככל הנראה תאלץ לשכור את שירותיו של קריין מקצועי על מנת להקליט מחדש את הפרויקט, ובסופו של דבר תשלם כפליים.

 

שים לב: לקיחת קריין זול ולא מקצועי זה לא דרך מומלצת להפחית בעלויות! תצפה בוידאו The Voiceover Wiener כדי ללמוד למה קריינות רעה אלול להזיק לעסק שלך.

 

כתבה מאת ויקטוריה פיינרמן

 

קריינות

קריינות

קריינות