דלג אל התוכן דלג אל הניווט

victoria@vicsvoice.com  |  054-4646370


קריינות

קריינות

מילון מונחי קריינות

מה זה קריינות? מה זה בנק מילים? מה זה הקלטה מחדש? ומה זה מאגר קריינים?

מילון מונחי קריינות הזה יעזור לכם להבין את המונחים הנפוצים בקריינות.

 

אינטונציה

אופן ההדגשה של מילים ושינוי גובה הקול בדיבור. נפוץ גם השימוש במילה "סגנון" באותה משמעות. למשל, שיווקי, מכירה אגרסיבית, רשמי, דיבורי, חדגוני וכו'. בקר בעמוד סגנונות קריינות.

 

בהמתנה

הודעה שהמתקשר שומע כשהוא ממתין שמישהו יענה לשיחה. בדרך כלל כוללת מוזיקה. לדוגמאות, עבור אל קריינות למרכזיה, סלולר או נתב שיחות. לעזרה בכתיבת הודעת 'בהמתנה', עבור אל תסריטי קריינות באנגלית למרכזיית טלפון.

 

בימוי

הוראות לקריין בקשר לאינטונציה והקצב הרצויים. ההוראות בדרך כלל מופיעות בתוך תסריט, למשל באמצעות אות מודגשת או קו תחתון או בכתיבה מפורשת.

 

בנק מילים

מספר גדול של מילים שהלקוח משלם תמורתן מראש. לאחר מכן הלקוח יכול לבקש מהקריין להקליט תסריטים הכוללים לכל היותר את מספר המילים המשולמות, בכל עת במשך תקופה מוסכמת מראש (בדרך כלל שנה). היתרון בקניית בנק מילים הוא שהתעריף למילה בתסריטים ארוכים נמוך יותר מהתעריף בתסריטים קצרים.

 

גייד

קריינות לא מקצועית המצורפת לסרטון לשם הדגמת האינטונציה שהקריין צריך לאמץ ו/או התזמון הנכון. הגייד מוקלט בדרך כלל על ידי עורך הווידאו או הבמאי, והקריין מחליף אותו בקריינות המוקלטת הסופית. אם הגייד רק למטרת הדגמת הקצב והתזמונים הרצויים, אפשר להשתמש בקריינות AI.

 

דוגמת קול

דוגמת קריינות. הדוגמה יכולה להיות כללית או מותאמת. דוגמה מותאמת מבוססת על התסריט של הלקוח ובדרך כלל לא משלמים תמורתה. לדוגמאות כלליות, עבור אל דוגמאות קול של קריינות באנגלית. לדוגמה מותאמת, פנו אליי ב-צור קשר.

 

דיבוב

החלפת הקולות המקוריים בסרט בקולות אחרים, בדרך כלל בשפה אחרת. אין חובה להסתיר את העובדה שהסרט מדובב על ידי מחיקת קולו המקורי של השחקן או על ידי התאמה לתנועות השפתיים שלו. לדוגמאות, עבור אל דיבוב וליפסינק. באנגלית "dubbing".

 

דיקציה

ראה: הגייה.

 

דמו

ראה: דוגמת קול.

 

הגהה

תיקון שגיאות דקדוק בתסריט לפני ההקלטה. בדרך כלל זהו שירות נוסף. זהה לעריכה לשונית.

 

הגייה

האופן שבו המילים מבוטאות. הגייה נכונה, כלומר, הגייה לפי ההנחיות המילוניות, הכרחית בקריינות. הגייה לא נכונה תגרור הקלטה מחדש.

 

הקלטה

השמע המוקלט, בצורת קובץ.

 

הקלטה מחדש

הקלטה מחדש של קריינות, בדרך כלל בגלל שינויים בתסריט, בקשות לשינויים באינטונציה או שגיאות בקריינות המקורית. הקלטה מחדש עשויה להיות כרוכה בתשלום נוסף – תלוי בגורם להקלטה מחדש. הקלטה מחדש בגלל שגיאות נעשית בחינם בדרך כלל. באנגלית "recut".

 

חיתוך לקבצים

כשהקריין או עורך השמע מחלק הקלטה לכמה קובצי אודיו. בדרך כלל זהו שירות נוסף.

 

טקסט

ראה: תסריט.

 

טקסט לדיבור

המרת טקסט לקריינות באופן אוטומטית בעזרת בינה מלאכותית. נקרה גם קריינות AI או text-to-speech. ראה באיזו קריינות כדאי להשתמש: טקסט לדיבור או קריינות אנושית?.

 

ליפסינק

דיבוב שבו הקולות תואמים לתנועות השפתיים של האדם במסך. באנגלית "lipsync".

 

למידה מתוקשבת

סדרת סרטונים המלמדים נושא מסוים. לפעמים היא כוללת בחנים ומשחקים. לפעמים יש בה סרטוני הדרכה על ביצוע פעולות מסוימות. נקראת גם "למידה אלקטרונית" או "e-learning". לדוגמאות, עבור אל קריינות סרטי הדרכה ולמידה מתוקשבת.

 

מאגר קריינים

מאגר של קריינים שונים שאפשר לבחור מביניהם קריין מתאים לפרויקט. למידע על בחירה ממאגר קריינים לעומת עבודה ישירה עם קריין, עבור אל מאגר קריינים מול קריינות ישירה.

 

מיקרופון

כלי שהקריין משתמש בו כדי להקליט את הקריינות. יש שני סוגים של מיקרופונים: "קונדנסר" ו"דינמי". הקלטות קריינות משתמשים במיקרופון קונדנסר בדרך כלל.

 

מרכזייה

ראה: נתב שיחות.

 

ניקוי רעשים

הסרת רעשי רקע בעזרת עריכת שמע. ראה: עריכת שמע.

 

נתב שיחות

מערכת טלפונית מוקלטת המציעה למתקשר כמה אפשרויות, שלכל אחת מהן שלוחה שונה. למידע נוסף, עבור אל קריינות נתב שיחות. כדי להאזין לדוגמאות של נתב שיחות, עבור אל קריינות למרכזיה, סלולר או נתב שיחות. לעזרה בכתיבת תסריט לקריינות טלפוני, עבור אל תסריטי קריינות באנגלית למרכזיית טלפון.

 

סוג קובץ שמע

מבנה קובץ השמע, כגון WAV או MP3.

 

סנכרון

התאמת הזמנים בין הקריינות לסרט הקיים. למידע נוסף ראה: תזמון.

 

סרט הדרכה

סרטון המסביר איך לבצע פעולה מסוימת. לדוגמאות, עבור אל קריינות סרטי הדרכה ולמידה מתוקשבת.

 

סרט מוצר

סרטון המציג מוצר מסוים.

 

סרט תדמית

סרטון המציג חברה , עסק או שירות. לדוגמאות, עבור אל קריינות סרטי תדמית.

 

סרט תעודה

סרטון על אדם מסוים. לדוגמאות, עבור אל קריינות סרטי תעודה.

 

סשן

פרק זמן מוגבל המוקדש להקלטה בסטודיו – בדרך כלל שלוש שעות.

 

עריכה לשונית

תיקון שגיאות דקדוק בתסריט לפני ההקלטה. בדרך כלל זהו שירות נוסף.

 

עריכת שמע

הסרת רעשי רקע, נשימות, קטעים מיותרים, קולות פיצוץ הנלווים לעיצורים שפתיים מסוימים. בשלב העריכה נכללים גם תזמון השמע והחלוקה לקבצים, אם כי התשלום תמורת השירותים האלה נפרד בדרך כלל.

 

פּוֹפּ

סילון האוויר הנשמע בהגיית הצלילים 'פּ', 'פ', 'בּ' ו-'ק'. מיקום נכון של המיקרופון ושימוש במסנן מתאים יכולים למנוע "פּוֹפּים".

 

פיצול לקבצים

פיצול / חיתוך הקריינות למספר קובצי אודיו. מפצלים את האודיו בלמידה מתוקשבת, לומדות או כל פרויקט שדורש קובץ אודיו נפרד עבור כל שורה שבתסריט. התסריט בדר"כ בצורת טבלה, עם תור אחד עבור הקריינות ותור שני עם שמות קבצים.

 

פרסומת

מצגת קצרה בטלוויזיה או ברדיו המפרסמת שירות או מוצר. לדוגמאות, עבור אל קריינות פרסומות.

 

פתיח טלפוני

הודעת פתיחה טלפונית מוקלטת שהמתקשר שומע. לעזרה בכתיבת פתיח, עבור אל תסריטי קריינות באנגלית למרכזיית טלפון. לדוגמאות, עבור אל קריינות למרכזיה, סלולר או נתב שיחות.

 

קריין / קריינית

אדם המקליט קריינות. למידע על מתי כדאי לבחור בקריין ומתי בקריינית, עבור אל קריין או קריינית - מה עדיף?.

 

קריינות

קולו של אדם בלתי נראה, שבדרך כלל מלווה מדיום אחר. קראו גם מהי קריינות ואיך אומרים קריינות באנגלית.

 

קריינות יבשה

קריינות ללא מוזיקה.

 

קריינות מקצועית

קריינות המוקלטת על ידי קריין מקצועי, לא חובבן. למידע על החשיבות של קריינות מקצועית, עבור אל קריינית באנגלית – למה מקצועית?.

 

רעשי רקע

רעשים מיותרים בהקלטה. יש לסלק את הרעשים האלה בעריכה.

 

תזמון

התאמת הזמנים בין הקריינות לסרט הקיים. למשל, התסריט יכול לציין את הזמנים להופעת כל משפט בהקלטה, או שיש "גייד" שצריך להתאים אליו את הקריינות. התזמון הוא בדרך כלל שירות נוסף. ראה: גייד.

 

תסריט

הטקסט הכתוב שהקריין מקליט. לטיפים על כתיבה ועיצוב של קריינות, עבור אל כיצד להכין תסריט עבור קריינות באנגלית.

 

תרגום

תרגום התסריט לשפה אחרת.

 

 

כתבה מאת ויקטוריה פיינרמן

 

קריינות

קריינות

קריינות